Загальні положення
До внесення змін до Податкового кодексу ( ПК ) оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців, які працюють на єдиному податку, регулюється Указом Президента від 03.07.98р. №727/98. Одна з умов перебування підприємця на єдиному податку – обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не повинен перевищувати 500 тис. грн. А якщо сума доходу перевищила цей показник, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку і звітності починаючи з наступного звітного періоду (кварталу). Для цього за 15 календарних днів до початку кварталу підприємець повинен подати до органу ДПС заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування і здати Свідоцтво про сплату єдиного податку. Також при переході із спрощеної системи оподаткування на загальну слід звернути увагу на вимоги норм п.183.1 та 183.4 ПК щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ.
Об’єкт оподаткування при загальній системі
Об’єктом оподаткування на загальній системі є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним доходом (виручка в грошовій і негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізособи – підприємця (п. 177.2 ПК).
До переліку витрат включаються тільки витрати, що безпосередньо пов’язані з отриманням доходів і включаються до витрат виробництва (обігу) згідно з розділом III ПК.
До витрат підприємці не відноситься вартість придбаного рухомого і нерухомого майна, що підлягає державній реєстрації, у випадку якщо таке майно придбане до держреєстрації самої фізичної особи як суб’єкта підприємницької діяльності або не використовується нею в такій діяльності (п. 177.4 ПК).
Ставка та сплата податку
Доходи підприємців, отримані протягом календарного року від ведення господарської діяльності, обкладаються ПДФО за ставками, визначеними в п. 167.1 ПК, а саме:
- для доходів, отриманих у тому числі, але не виключно за цивільно-правовими договорами – 15% від бази оподаткування;
- якщо загальна сума отриманого місячного доходу перевищує 10-кратний розмір мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня звітного року (у 2011 році – 9410,00 грн.), то до суми перевищення застосовується ставка 17%.
Для підприємців передбачені авансові платежі з ПДФО (пп. 177.5.1 ПК), які вони розраховують самостійно з урахуванням положень пп. 177.5.2 ПК.
Для підприємців, які і в попередньому звітному році працювали на загальній системі оподаткування, авансові платежі повинні становити не менше 100% річної суми податку, обчисленого з оподатковуваного доходу за минулий рік (у зіставних умовах діяльності). Авансові платежі сплачуються до бюджету по 25 % щоквартально у строки: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня, до 15 листопада.
Облік доходів і витрат
Підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат і мати підтвердні документи про походження товару. Форма Книги, а також Порядок її заповнення і ведення затверджені наказом ДПАУ від 24.12.10р. №1025.
Звітність
ПК змінив строки подання декларацій для підприємців. Так, згідно з п. 177.5 ПК підприємці замість щоквартальної звітності подають до органу ДПС за місцем своєї податкової адреси одну декларацію – за результатами податкового року, у якій обов’язково указують і суми авансових платежів з ПДФО. Декларація подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (пп. 49.18.5 ПК).
Остаточний розрахунок ПДФО за звітний рік здійснюється підприємцем самостійно за даними, указаними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого протягом року податку. Надмірно сплачені суми податку зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються підприємцеві.
Особливості переходу на загальну систему оподаткування
Згідно з пп. 177.5.2 ПК підприємці, які протягом року перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну, подають податкову декларацію за результатами звітногокварталу, у якому відбувся такий перехід. При цьому авансові платежі розраховуються і сплачуютьсяу строки, передбачені пп. 177.5.1 ПК.
Таким чином, у ситуації, що розглядається нами, підприємець – платник єдиного податку при переході починаючи з III кварталу 2011 року зі спрощеної системи оподаткування на загальну зобов'язаний:
- подати Звіт платника єдиного податку за II квартал 2011 року;
- за підсумками III кварталу 2011 року подати декларацію про доходи, отримані протягом III кварталу (указати суму перевищення граничного обсягу, отриману в II кварталі). Декларація подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем III кварталу;
- на підставі доходу, отриманого в III кварталі, розрахувати авансові платежі, які сплачуються у строки, передбачені пп. 177.5.1 ПК;
- починаючи з III кварталу 2011 року облік доходів і витрат вести в порядку і за формою, що передбачені Наказом №1025;
- після закінчення календарного року провести остаточний розрахунок ПДФО і подати річну податкову декларацію.